herb2-removebg_year

Historia

Miasto
Cisiec
Kraj
Adres
Cisiec, ul. Sportowa 10, 34-350 Węgierska Górka
Strona www
Data założenia
2002
Stadion

PUKS Cisiec został założony w 2002r. z inicjatywy służby liturgicznej parafii św. Maksymiliana w Ciscu oraz ówczesnego ks. wikarego Mariana Mazurka wraz z parafianami. Już w tym samym roku został zarejestrowany w Starostwie w Żywcu otrzymując osobowość prawną. Klub należy do Międzypowiatowego Związku Klubów Parafialnych i od 2002 roku uczestniczy w diecezjalnych parafiadach w których odnosił wiele sukcesów.

Od początku istnienia klubu w różnych sekcjach sportowych: piłka nożna, siatkówka, lekkoatletyka, koszykówka zostało zgłoszonych i brało udział w rozgrywkach około 120 dzieci co na trzytysięczną wioskę było wielkim sukcesem.

W sierpniu 2003 roku klub przystąpił do Beskidzkiego Okręgu Piłki Nożnej i rozpoczął rywalizacje w „C” klasie juniorów i seniorów. Prezesem klubu został Jerzy Czadankiewicz. Pierwszym grającym trenerem seniorów został Wiesław Salachna, a juniorów Waldemar Kalfas i Stefan Dudka. Równocześnie z działalnością sportową, od wiosny 2003 roku rozpoczęły się prace związane z budową boiska sportowego  w Ciścu przez Urząd Gminy Węgierska Górka, przy bardzo dużym zaangażowaniu : Wójta gminy pana Piotra Tyrlika, członków klubu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciścu i miejscowej społeczności która oddała nieodpłatnie działki pod budowę obiektu sportowego, a także czynnie wspierała wszelkie budowlane prace. Już w pierwszym sezonie gry drużyna seniorów awansowała do „B” klasy, a w sezonie 2006/2007 odnotowała kolejny awans do „A” klasy.  W sezonie 2004/2005 do rozgrywek piłkarskich przystąpili również trampkarze których trenerem został Stefan Dudka. 16 września został oddany do użytku obiekt sportowy który jest jednym z najbardziej imponujących i praktycznych na Żywiecczyźnie.

W sezonie 2009/2010 PUKS Cisiec  występował w rozgrywkach ”A” klasy w której zajął wysokie 3 miejsce oraz w rozgrywkach Żywieckiej Ligi Trampkarzy w której młodzi adepci piłki nożnej zajęli 2 miejsce.

W 2010 roku prezesem klubu został Mariusz Wojtyła. To za jego kadencji, w sezonie 2012/2013 drużyna seniorów uzyskała historyczny awans do Beskidzkiej Ligi Okręgowej, w której rywalizowała przez 4 sezony.

Po występach na boiskach Ligi Okręgowej, przyszedł czas słabszych wyników, przez co UKS Maksymilian Cisiec w sezonie 2016/2017 opuścił BLO i wylądował w żywieckiej A Klasie, by sezon później zanotować kolejny spadek, tym razem do żywieckiej B Klasy. 

Na poziomie żywieckiej B Klasy klub występował przez kolejne 3 sezony, by w końcu w sezonie 2020/2021 powrócić na szczebel rozgrywek A-Klasy, gdzie występuje po dzień dzisiejszy.

 

P